חיפוש עבודה - מבחן - סיכום - סמינר מהיר

חשוב! לפני הורדת עבודה יש קודם כל לעלות עבודה/סיכום/מבחן לאתר
buyessayshere
לחץ כאן כדי להעלות מסמך
להוספת סיכום-מבחן-סמינר חדש

מלגות בישראל

מלגות בישראל - 5.0 out of 5 based on 1 vote
(מספר דירוגים: 1 )
מלגות בישראל5.00 out of 50 based on 1 voters.


בישראל ישנם כ 250,000 סטודנטים הלומדים המגוון של מכללות ואוניברסיטאות ברחבי הארץ. אחד השיקולים החשובים בחייו של סטודנט הוא כיצד לממן את שכר הלימוד. בישראל ישנו סבסוד חלקי לשכר הלימוד לתואר ראשון אך עדיין מדובר בהוצאה כספית משמעותית, בעיקר כשמדובר באוכלוסייה של צעירים בתחילת דרכם בשוק העבודה. מעבר לתשלום שכר הלימוד חייב הסטודנט סכום כסף להתנהלות היומיומית שלו. בפועל הסטודנט בישראל נדרש לשלם בנוסף לשכר לימוד גם שכר דירה וחשבונות. ההוצאה החודשית של סטודנט ממוצע מגיעה לסכום של כ 5,000 ₪ לחודש. מעבר לשכר הלימוד ושכר הדירה שבממוצע מגיעים לסכומים שבין 2,500-3,500 ש"ח לחודש ישנן הוצאות נוספות. ספרים ויתר חומרי הלימוד, תחבורה, אוכל ומחייה שוטפת יכולה להגיע בקלות לסכומים של 2,000 ₪ בחודש וזה עוד כשמדובר בסטודנט חסכן יחסית. 
 
חלק גדול מהסטודנטים מסתמך במידה כזאת או אחרת על הוריו בשנים הללו. במקרים רבים ההורים מממנים את שכר הלימוד או שכר הדירה של התלמיד, או אף את שניהם ביחד. מה עושים סטודנטים שלהוריהם אין את היכולת הכלכלית לממן אותם? רבים עובדים במשרות סטודנטיאליות שונות ומנסים לפרנס את עצמם. למרות זאת, כמעט ובלתי אפשרי לסטודנט לממן את עצמו באופן מלא. המשרות הפנויות לסטודנטים הן בדרך כלל כאלה בהן משולם שכר מינימום או מעט מעל זה. כמו כן לא ניתן לעבוד במשרה מלאה מכיוון שבדרך כלל הלימודים מתקיימים בשעות הבוקר והצהריים. בסופו של דבר סטודנט מוכשר במיוחד, שמוותר על שעות שינה רבות ועל כל שעות הפנאי שלו ירוויח כ 5,000 ₪ בחודש ויצליח, במקרה הטוב, לממן את המחייה השוטפת שלו ותו לא. כמובן שמדובר בסטודנט שלומד במוסד אקדמי המקבל תקצוב מהממשלה והוא אינו בעל משפחה.
אפשרות נוספת לסטודנט המתקשה לממן את לימודיו היא לקבל מלגה. בישראל קיימות מלגות רבות שמטרתן היא לסייע לסטודנטים לממן את לימודיהם ואף את מחייתם מבלי להסתבך עם הלוואות או לפגוע בהשכלתם על מנת לעבוד. ישנם מסלולים רבים ומגוונים לקבלת מלגה. ישנן מלגות הניתנות לפי תואר מסוים, לפני מסלול לימודים, מצב סוציו-אקונומי ומגוון קריטריונים נוספים. 
 
אז אילו מלגות קיימות בישראל וכיצד מוצאים אותן?
 
הסוג החשוב והנפוץ ביותר הן מלגות הניתנות על רקע כלכלי. ישנם גופים רבים בישראל אשר תומכים בסטודנטים מרקע כלכלי חלש יותר. ישנן כמה דרכים להגיע למלגות הללו. הדרך הנפוצה ביותר והפשוטה ביותר היא פניה למדורי הסיוע השונים במכללות ובאוניברסיטאות. במדורים אלו מרוכזים בדרך כלל סכומי כסף רבים של ציבור התורמים לאותו מוסד ושל גופים ציבוריים שונים אשר תרמו את הכסף על מנת להעניק מלגות לסטודנטים. דוגמא טובה לכך היא בית הספר מוסררה, אשר מעניק מלגה על סך 5,000 ש"ח ללימודי ההמשך בבית הספר  
מרבית המלגות בישראל ניתנות על פי מצב כלכלי. הגופים המעניקים מלגות מבקשים מהמעומדים תלושי משכורת, תדפיסי בנק ומסמכים שונים, ובהתאם להם קובעים מי זכאי למלגה. במרבית מוסדות הלימוד קיים מדור מיוחד אשר עוסק במתן סיוע וחיפוש מלגות לסטודנטים. רוב המלגות הניתנות על ידי גופים פרטיים וציבוריים מועברות למדור זה ואנשיו מחליטים על פי קריטריונים סוציו אקונומיים שונים על חלוקה ראויה של הכסף לסטודנטים, בהתאם לצרכיהם. בנוסף לפניה למדורי הסיוע השונים במוסדות הלימוד ישנה אפשרות לפנות גם לגופים פרטיים רבים אשר תורמים מכספם על מנת לסייע לסטודנטים בעלי קשיים כלכליים. בדרך כלל מדובר בתורמים אנונימיים ולכן קשה יותר למצוא אותם. לפעמים מדובר בחברות מסחריות אשר תורמות חלק מההכנסות שלהן למען עזרה לקהילה.
 
סוג חשוב נוסף של מלגות הן מלגות הצטיינות. אלה מתחלקות לשני סוגים עיקריים: מלגות שניתנות על סמך נתוני קבלה ומלגות שניתנות על סמך הצטיינות בלימודים. הסוג הראשון ניתן ברוב המכללות והאוניברסיטאות לתלמידים בעלי ציוני בגרות ופסיכומטרי גבוהים במיוחד. שימו לב שבחלק מהמוסדות מדובר במלגה אחידה שניתנת לכלל התלמידים ללא קשר לתחום אותו הם לומדים ובמוסדות אחרים המלגה מותאמת לחוג. במרכז הבינתחומי לדוגמה ישנן מלגות לסטודנטים בעלי פסיכומטרי גבוה במיוחד (מעל 700) הנרשמים ללימודים, ללא קשר לתחום הלימוד. האוניברסיטה העברית בירושלים, לעומת זאת, נותנת מלגות המותאמות לתחום הלימוד. ישנו הבדל בדרישה למלגה בין גיאוגרפיה לביולוגיה למשל, כשהדרישה בביולוגיה היא מעט גבוהה יותר. בנוסף לכך ישנן מלגות רבות נוספות שניתנות על סמך נתוני קבלה גבוהים. מלגת קרן שפע לדוגמה מעניקה מלגה בגובה $7000 לסטודנטים בעלי נתוני קבלה גבוהים באוניברסיטה העברית. זוהי דוגמה למלגה חיצונית מגוף פרטי המעוניין לסייע לסטודנטים מצטיינים. ישנם עוד גופים רבים שתורמים מכספם למועמדים בעלי נתונים גבוהים ומסייעים להם לממן את שכר הלימוד. סוג המלגה השני הוא כאמור מלגות למצטיינים בלימודים באוניברסיטה או במכללה. מדובר בפרסי הצטיינות שניצנים על סמך נתונים אינדיבידואלים ונקבעים על ידי כל חוג ופקולטה בהתאם לתקציבם ולממוצע הציונים של כלל הסטודנטים. בדרך כלל הפרסים אינם ניתנים באותה שנה בה הושגו הציונים הנדרשים אלא בשנה שאחריה. כמו כן אין דרך לדעת תמיד מה הם בכלל הציונים הנדרשים שכן הדבר תלוי ברמה של יתר הסטודנטים באותה שנה. במקומות רבים מדובר ב 6-7% העליונים בלבד מכלל הסטודנטים, ולעיתים אף פחות מכך. מלגות הצטיינות הן מהמלגות המשתלמות ביותר שקיימות. בדרך כלל הן מממנות את כל שכר הלימוד ולעיתים אף יותר מכך. מצד שני מדובר במלגות שקשה להשיגן, הדורשות השקעה רבה בלימודים ובהשגת ציונים והן כלל אינן בטוחות שכן אין קריטריון אחיד ובטוח שעל פיו הן נקבעות.
 
אם אתם מחפשים מלגה שונה או פשוט רוצים לעשות משהו למען הקהילה, ישנן אפשרויות רבות לקבל מלגה חברתית. הרבה מאוד מלגות ניתנות לסטודנטים בתמורה להתנדבות או לסיוע לקהילה. המוכרת ביותר מבין המלגות הללו היא פר"ח. זהו פרויקט חונכות המערב אלפי סטודנטים בפעילות של חונכות לילדים הזקוקים לעזרה לימודית ורגשית. החונך מעניק לילד תשומת לב אישית, טיפוח ודגם חיובי לחיקוי ובכך מסייע לילד לממש את הפוטנציאל הגלום בו, לפתח הערכה עצמית חיובית ולשגשג. פר"ח הוקם בשנת 1972. במשך השנים גדל הפרויקט, התפתח והעמיק את תחומי פעילותו וכיום הוא מקיף כ- 15% מכלל הסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה. הסטודנטים מקבלים בתמורה לפעילותם, מלגת לימודים חלקית או נקודות זכות אקדמיות. נכון להיום סכום המלגה הוא 4562 ₪ וכיסוי נסיעות. למי שרוצה לעשות משהו בנוסף לפר"ח או פשוט רוצה לעבוד עם אוכלוסייה מבוגרת יותר יכול לחנוך סטודנטים אחרים באוניברסיטה או במכללה. ברוב מוסדות הלימוד ישנן מלגות של הדיקנט הניתנות בתמורה לחניכה של סטודנטים עם בעיות שונות הזקוקים לעזרה בלימודים. ניתן ללמד מספר תלמידים בשבוע ולקבל סכום נאה שיכסה את שכר הלימוד ואף מעבר. חוץ משתי המלגות הללו יש עוד הרבה מאוד מלגות שניתנות בתמורה למעורבות חברתית. בכל עיר וישוב שיש בו מוסד אקדמי ישנם גופים רבים שתומכים בסטודנטים בעד תרומה לחברה. בדרך כלל אפשר למצוא מידע רב על הגופים הללו באתרים של אגודות הסטודנטים השונות. מלגות מעורבות חברתית דורשות ברוב המקרים השקעה רבה וזמן מהסטודנט. אך למרות זאת מדובר במלגות משתלמות מאוד שבמקרים רבים מגיעות לסכומים של 10,000 ₪ ואף יותר.
מלגות רבות נוספות ניתנות לחיילים משוחררים. ישנם גופים רבים שמקציבים כל שנה סכום כסף משמעותי על מנת לתמוך בחיילים משוחררים בדרכם להשגת התואר. ישנם גופים רבים שמעניקים מלגות לחיילים משוחררים, נביא לכם כאן דוגמה לכמה מהמרכזיים שבהם.
קרן IMPACTלדוגמה היא פרויקט מלגות שהוקם בשנת 2002 ומופעל ע"י האגודה למען החייל בישראל. המלגה מוענקת ללוחמים משוחררים, שמצבם הכלכלי אינו מאפשר להם להגשים את חלומם ללמודים גבוהים. מדובר בלימודים אקדמיים לתואר ישראלי ראשון באוניברסיטה, במכללה או לימודי תעודה, בכל מוסד לימודים מוכר על ידי משרד החינוך. בתמורה, מקבל המלגה מתחייב במשך כל תקופת הלימודים: לתרום לקהילה 4 שעות התנדבות שבועיות ולשמור על קשר עם התורם בחו"ל, המממן את המלגה. 
 
גוף נוסף שמעניק מלגות לחיילים משוחררים הוא מפעל הפיס. קרן המלגות לחיילים משוחררים מטעם מפעל הפיס הוקמה כדי לסייע לחיילים משוחררים, אשר שירתו במערך הלוחם ושמצבם הכלכלי והחברתי אינו מאפשר להם להגשים חלומם ללימודים גבוהים בארץ. לשם כך, מפעל הפיס מציע 1000 מלגות בסך 10,000 ₪ לשנה, עבור שכר לימוד, לסטודנטים הלומדים לתואר ראשון במוסד אקדמי מוכר בארץ, החל משנת הלימודים הראשונה ועד 3 שנות לימוד רצופות. ישנן קרנות נוספות דוגמת קרן דלק שמעניקה מלגה בסכום של 10,000 ₪ לשנה, עבור שכר לימוד, לתואר ראשון מוכר בארץ ובמוסד אקדמי מוכר, החל משנת הלימודים הראשונה ועד 4 שנות לימוד רצופות, בהתאם לדרישות התקניות של התואר. הקרן נותנת עדיפות לחיילים משוחררים מהמערך הלוחם בצה"ל. בתמורה למלגה, מחויבים מקבליה לתרום מזמנם לקהילה. התרומה לקהילה מתבצעת בהיקף של 4 שעות שבועיות. 
קרן איסלר היא קרן שמטרתה היא עזרה, קידום ועידוד החינוך, התרבות והאומנות בקרב החיילים המשוחררים ובני משפחותיהם וכן סיוע למשפחות חיילים שנספו בעת שרותם הצבאי והקמתם של מתקנים לעזרת נכי צה"ל. הקרן מחלקת 75 מלגות בנות 4,500 ₪ כל אחת לחיילים וחיילות משוחררים הלומדים במכללות אזוריות שגרים בפריפריה ובערי פיתוח. המלגה חד פעמית. כדי להיות זכאי למלגה צריך להיות אחרי שירות סדיר מלא ותקין בצה"ל או במשמר הגבול והצגת אישור לימודים מאחת מהמכללות האזוריות. ( מכללת רופין, מכללת אחווה, מכללת אשקלון, מכללת גליל מערבי, מכללת יהודה ושומרון, מכללת ספיר, מכללת עמק הירדן, מכללת עמק יזרעאל, מכללת צפת, מכללת תל חי, מכללת בית ברל ) ולגור בעיירת פיתוח או שכונת שיקום. 
 עוד גוף מרכזי שמעניק מלגות הוא קרן גרוס. למלגה זו זכאים סטודנטים אשר הינם חיילים משוחררים על פי חוק, כולל מסיימי שרות לאומי, שטרם מלאו להם חמש שנים מיום שחרורם משרות חובה ושניצלו את הפיקדון העומד לרשותם בשנות הלימודים הקודמות, או שלהם יתרה שלא עולה על 3000 ₪ בפיקדון (חישוב יתרת הפיקדון כוללת גם את הסכום שנוצל עבור שנה"ל הנוכחית). על המועמדים ללמוד לפחות 12 שעות שבועיות ולתרום לקהילה 4 שעות שבועיות במסגרת הפרויקטים השונים של היחידה למעורבות חברתית באוניברסיטה, השתתפות בטקס פתיחה וסיום שנת פעילות וכן, סדנת רכז פעם בסמסטר ושתי הרצאות בנושאים חברתיים במהלך השנה. גובה המלגה הוא 4500 ₪.
 
קיימות מלגות רבות לפי שיוך עדתי אם על סמך שיוך של ההורים שלכם לעדה מסוימת או מחקר שאתם עושים בתחום הקשור לחקר עדה. בקרב מרבית העדות ישנם גופים או אנשים פרטיים שתורמים כסף לסטודנטים. שווה לברר באמצעות האינטרנט על הגופים הללו ולפנות אליהם. ברוב המקרים מדובר במלגה משמעותית שאינה דורשת מאמץ כלשהו. 
 
ישנן עוד מלגות רבות שניתן להשיג. יש מלגות שניתנות עבור מחקר בנושא מסוים, מלגות שמקבלים מהעירייה או מהמועצה המקומית שהסטודנט גר בה. אין ספק שלימודים הם הוצאה לא מבוטלת. לשכר הלימוד מתווספות הוצאות רבות שיכולות להתחיל עוד הרבה לפני שהתחלנו ללמוד במוסד אקדמי. גם במהלך הלימודים ההוצאות השוטפות מכבידות וכוללות מחייה, שהייה במוסד הלימודים, צילומים והדפסות, רכישת מחשב נייד אם צריך ועדיין לא הזכרנו חיי חברה. מסיבות אלה כדאי מאד לכל סטודנט לבדוק לעומק את זכאותו למלגה. יש מבחר גדול מאד של מלגות שיכולת להתאים לכם הניתנות לפי מגוון רחב של קריטריונים. הכינו לעצמכם רשימה מסודרת הכוללת את הרקע שלכם: ציונים רלבנטיים של בגרויות או ציוני מכינה, המלצות ממורים אם יש, פעילות חברתית שעשיתם במהלך הלימודים, מוצא עדתי, שירות צבאי – זמן וסוג שירות, מקום מגורים, מספר אחים ואחיות, אחוזי נכות אם יש, תחום הלימודים שמעניין אתכם. יהיו פרטים שתחשבו שהם שוליים אך בהחלט יכולים לשחק תפקיד חשוב אצל גורמי ההחלטה המעניקים מלגה. כמו כן יכול להיות שיצוצו לכם בראש פרטים נוספים שאולי יהיו רלבנטיים. כעת הכינו מכתב בקשה למלגה: קצר וממצה: מי אתם, מה הרקע שלכם ומדוע אתם חושבים שמגיע לכם לקבל מלגה. מומלץ להתאים קלות את המכתב לסוג המלגה אליה אתם עותרים. בשלב הבא נותר החיפוש עצמו. זיכרו - אף אחד לא ירים אליכם טלפון לשאול אם אתם צריכים סיוע כלכלי – ככל שתגלו יוזמה רבה יותר, כך רבים הסיכויים שלכם לזכות במלגה ובאף יותר מאחת. לכל מלגה יש מועדי הגשה תחומים בזמן – הגישו את הבקשה במועדה! צרפו מכתב הקדמה מודפס וברור. דייקו בפרטים, אל תנפחו או תמציאו דבר שאינו נכון. כל פרט שציינתם, לדוגמא משכורת של הורים או מספר אחים ואחיות, נדרש במסמך המעיד על כך. על כן דאגו לצרף עותק של תעודת זהות וכל מסמך רלבנטי אחר. חשוב מאוד להגיע מוכנים לתהליך הזה מראש. הדבר אמנם כרוך בלא מעט טרחה אך בסופו של דבר זה יקל עליכם לטווח הארוך ולכן בסופו של דבר ישתלם לכם מאוד.
 

לא מצאתם מה שחיפשתם?  רישמו בעמוד שלנו בפייסבוק